Home Produkty Zastosowanie Orkisz Dieta Faq Linki sklep Kontakt
WITAJ NA NASZEJ STRONIE ! CZY WIESZ ZE ?
Strona poswiecona jest opisowi pszenicy Orkisz
Tutaj znajdziesz uzyteczne informacje na temat pszenicy Orkisz, jej zastosowania oraz poznasz szereg przepisów kulinarnych - jak wykorzystac to znakomite, zdrowe, aczkolwiek malo znane zboze.
Pokrzywa Swój bezpośredni kontakt z pokrzywą chyba kazdy pamieta - zostawia bolesne ślady na ciele. Ale zato niewielu ludzi wie, ze mozna szybko znieczulic poparzone pokrzywą cześci ciala, smarując je - sokiem z tejze pokrzywy! Wystarczy zerwac liśc, zmiąc w palcach do wystąpienia soku i potrzec nim piekące miejsca. Ból szybko minie. Niestety powróci po umyciu sie.

Ziolomiody Są to produkty pszczele powstale z ekstraktów lub naparów ziolowych w roztworze sacharozy, przetworzone przez pszczole miodną do konsystencji miodu pszczelego. Wykazują róznorodne dzialanie w zalezności od rodzaju ziól stosowanych do ich produkcji. Wykazują istotnie wiekszą zawartośc mikro i makroelementów, oraz skladników mineralnych pochodzących z ekstraktów ziolowych. Posiadają wszelkie wlaściwości lecznicze ziól z których pochodzą wykazując wspóldzialanie z substancjami dodawanymi przez pszczoly tj. enzymami, inhibinami, kwasami organicznymi. Ziolomiód pokrzywowy - zwieksza ilośc hemoglobiny we krwi, wzmacnia prace serca, dziala moczopednie i laktacyjnie, stosowany w leczeniu reumatyzmu stawowego, zawiera duze ilości latwo przyswajalnego zelaza. Ziolomiód glogowy - wspomaga prace mieśnia sercowego, zaburzenia krązenia, zwyrodnienie i otluszczenie mieśnia sercowego, reguluje ciśnienie, pomaga przy stwardnieniu mózgowym. Ziolomiód sosnowy - dziala wykrztuśnie, moczopednie i bakteriobójczo, szczególnie zalecany przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, dziala rozkurczowo i zólciopednie.

Dieta pektynowa Dieta lecznicza stosowana w biegunkach niemowlecych. Ma wlaściwości adsorpcyjne (wchlanianie wody, gazów, jadów bakteryjnych w świetle jelit) dzieki zawartości pektyn. Uspokaja nadmierną perystaltyke.
Zastosowanie

Podziel się tą informacją ze znajomymi:


Już w dawnych czasach na Bliskim Wschodzie Izraelici, a w Europie Germanie i Rzymianie, znali i szczególnie cenili sobie jedno wysokowartościowe zboże - orkisz, jako pokarm dający zdrowie, siłę, sprawność fizyczna, a nawet inteligencję. Ze względu na swoje wszechstronne właściwości wychwalany byt przez średniowieczną, niemiecka mistyczkę, Hildegardę z Bingen, która przypisywała mu działanie krwiotwórcze, budujące mięsnie i rozweselające. Zalecała, aby spożywać go w każdym posiłku. Według niemieckich lekarzy systematyczne spożywanie produktów orkiszowych regeneruje cały organizm, przywracając zdrowie. Daje na długo uczucie sytości, jak również dobre samopoczucie.


Orkisz wzmacnia ciało, jest pomocny m.in. w stanach zmęczenia, zmniejszenia wydolności organizmu, nawracających zakażeniach, alergiach, zaburzeniach przemiany wapnia, dusznicy bolesnej, dolegliwościach ze strony serca i ogólnie układu Krążenia, chorobach wątroby, chorobach nerek. Poprawia trawienie oraz funkcje układu nerwowego. Dieta orkiszowa jest korzystna we wszystkich schorzeniach układu pokarmowego, leczy gorączkę, grypę, krwotok, inne choroby ostre. Kasza orkiszowa zapobiega kamicy żółciowej, zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę oraz zwiększa tempo przemiany materii, natomiast mąka zmniejsza je. Zupa jest wskazana dla osób chorych na biegunkę i po niedawno przebytej operacji. Kawa poprawia trawienie, działa lekko przeczyszczająco. Orkisz rozgrzewa ciało poprawiając krążenie krwi, przez co usuwa uczucie zimna w rękach i nogach, wzmacnia narządy zmysłów, spowalnia procesy starzenia. Badania kliniczne przeprowadzone w XX w. w Niemczech wykazały, że spożywany trzy razy dziennie orkisz z upraw ekologicznych w połączeniu z określonym sposobem odżywiania leczy m.in. alergie, cukrzycę, otyłość, stwardnienie rozsiane, AIDS, chorobę Alzhaimera, chorobę Parkinsona, anginę, reumatyzm, raka, zatrucie lekami. Jest doskonały dla osób osłabionych, wyczerpanych, niedożywionych. Produkty orkiszowe stosowane w celach leczniczych nie powinny zawierać w swoim składzie domieszek innych zbóż, ziaren lub warzyw. Unikać należy naczyń aluminiowych, z tworzyw sztucznych i z uszkodzoną emalią. Nie używać kuchni elektrycznej ani mikrofalowej ze względu na wydzielane przez nie szkodliwe


 


 


Łuski jako lek

W krajach zachodnich zmielone łuski orkiszu traktuje się również jako lek, źródło błonnika. Kąpiele w odwarach z plewek są środkiem pomocnym w wielu dolegliwościach skórnych. Po ponownym przepuszczeniu, ziarno jest już w pełni czyste i nadaje się do sprzedaży. Część trafia do sklepów, w formie przetworów kaszki i maki, resztę odbiera wytwórnia makaronów razowych. Wydajność zaś z hektara oceniam na 10-20 proc. niższa niż pszenicy. W sumie, więc uprawa jest opłacalna.

Warto jeszcze dodać, że orkisz nadaje się do uprawy ekologicznej, ponieważ naturalnie nie wymaga stosowania nawozów sztucznych. Zaobserwowano nawet, że przy wysokim nawożeniu wyrasta wysoko, wylęga i daje bardzo mały plon. Jest, więc zbożem tak zwanym ekstensywnym. W gospodarstwach ekologicznych wydajność ulega zwiększeniu dzięki stosowaniu kompostów.

Przed laty w Polsce, jeszcze w okresie powojennym, orkisz uprawiano nawet w dosyć dużej ilości w miejscowościach podgórskich. Zniknął z pól w latach osiemdziesiątych, właśnie wtedy, kiedy zaczęto interesować się nim bardziej na zachodzie Europy

Warto jeszcze wspomnieć o plewach orkiszowych. Wykorzystuje się je jako wypełnienie poduszek, kołder, materaców itp. poprawia krążenie, usuwa wzmożone napięcie mięśniowe, łagodzi bóle, zapobiega powstawaniu odleżyn i odparzeń, ułatwia zasypianie. Obecnie dostępne są w Polsce poduszki orkiszowe.

powrót
   PARTNERZY
KONTAKT

"Żyj Zdrowo" mgr inż. Krystian Goliński
Ul. Berka Joselewicza 2
33-300 Nowy Sącz
tel: (018) 54 246 54
e-mail: golinski@orkisz.com
  
Wszelkie prawa zastrzeżone 2007 Orkisz.com | Created by 2fresh.pl
2fresh
Wszystkie informacje dotyczące zdrowia prezentowane na stronie www.orkisz.com podawane są w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane jako substytut konsultacji medycznej lub leczenia żadnej z chorób.